Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO L14M4P23 High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 14.8V 60Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
46
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL14M4P230001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.8V 60Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L14M4P23 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 5B10H22084 | L14M4P23 | 5B10H22085 |
Fit Laptop Models
| Y700-15ISK | Ideapad Y700 | Y700-17ISK |
| Y700-15ACZ | Y700 Touch-15ISK | Ideapad Y700-15ISK |
| Y700-15ISK-ISE | Y700-15-ISE | Y700-15-IFI |
| GX9-SP7 PLUS | Y700-ISE | Y700-15ISK-IFI |
| Y700-15AC | IdeaPad Y701 | Ideapad Y700-15ISK 80NV008GAU |
| ideapad Y700-17ISK 80Q0005YAU | ideapad Y700-17ISK 80Q0002NAU | Ideapad Y700-15ISK 80NVCTO1WW |
| Ideapad Y700-15ISK 80NV00FUAU | ideapad Y700-17ISK 80Q000AEAU | Ideapad Y700-15ISK 80NV008FAU |
| ideapad Y700-17ISK 80Q0005XAU | ideapad Y700 Touch-15ISK 80NWCTO1WW | Ideapad Y700-15ISK 80NV00FWAU |
| Y700 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found