Splendid Branded Laptop Battery for HP ZP06 High Quality Battery
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,699Current price is: ₹1,699. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 10.8V 55Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
246
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDZP060001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 10.8V 55Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | ZP06 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| ZP06 | HSTNN-XB90 | 513128-251 |
| HSTNN-OB90 | 513128-361 | 536418-001 |
| HSTNN-I60C-4 | HSTNN-I61C-4 | 513128-321 |
| NBP6A158B1 | HSTNN-DB90 | 513128-261 |
| ZP06047 | NZ374AA | NBP6A158 |
| 535806-001 | ||
Fit Laptop Models
| ProBook 4410S | ProBook 4411s | ProBook 4415S |
| 4410t Mobile Thin Client laptop | ProBook 4412S | ProBook 4416S |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found