“Splendid Branded Laptop Battery for Acer AC14B8K Laptop Notebook Battery 4 Cell” has been added to your cart. View cart
Splendid Branded Laptop Battery for HP OY06XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 25Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
274
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDOY06XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.4V 25Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | OY06XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| HSTNN-DB6A | 750335-2B1 | OY06XL |
| 750550-001 | 0Y06XL | OY06021XL |
| 750335-2C1 | HSTNN-I22X |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Elite x2 1011 G1 | Elite x2 1011 G1(J8W02AV) | Elite x2 1011 G1 4G |
| Elite x2 1011 G1(L5G45EA) | ultrabook L5G46EA | Elite x2 1011 G1(L5G75EA) |
| Elite x2 1011 G1(L5G44EA) | Elite x2 1011 G1(L5G47EA) | Elite x2 1011 G1(L8D65UT) |
| Elite x2 1011 G1(L0U13AA) | Elite x2 1011 G1(L5G77EA) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Condition | NEW |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found