HP OY06XL – OY06XL Original Laptop Notebook Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 48Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be OY06XL. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
212
People watching this product now!
SKU:
HPOY06XL0001
Category: HP
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 15.4V 3744mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | OY06XL |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| HSTNN-DB6A | 750335-2B1 | OY06XL |
| 750550-001 | 0Y06XL | OY06021XL |
| 750335-2C1 | HSTNN-I22X |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Elite x2 1011 G1 | Elite x2 1011 G1(J8W02AV) | Elite x2 1011 G1 4G |
| Elite x2 1011 G1(L5G45EA) | ultrabook L5G46EA | Elite x2 1011 G1(L5G75EA) |
| Elite x2 1011 G1(L5G44EA) | Elite x2 1011 G1(L5G47EA) | Elite x2 1011 G1(L8D65UT) |
| Elite x2 1011 G1(L0U13AA) | Elite x2 1011 G1(L5G77EA) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | HP |
| Condition | NEW |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found