Splendid Branded Laptop Battery for Dell C1295 High Quality Battery 6 Cells
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.1V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
61
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC12950001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Compatible Part Numbers
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C1295 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbe
| 312-0090 | C1295 | 312-0666 |
| C2601 | C2451 | 0R160 |
| 6Y270 | 4M983 | YD165 |
| 3R305 | 1X793 | 9X821 |
| M9014 | 312-0084 | 4P894 |
| 1M590 | 312-0191 | U1544 |
| 07W999 | 7W999 | 312-0068 |
| J1379 | BAT1194 | 0X217 |
| 312-0309 | W1605 | 310-4482 |
| KD552 | G2053A01 | 315-0084 |
| Y1238 | 6P758 | H9685 |
| 310-5195 | 7Y356 | 1X793A00 |
| 8N544 | 0R163 | C0102 |
| C2603 | J2178 | R163 |
| 451-10132 | 9W723 | 312-0408 |
| H1389 | M9265 | D0980 |
| W1436 | XP137 | Y1333 |
| 8P783 | Y887 | U1384 |
| DG056 | 451-10194 | 8Y136 |
| U1543 | CG204 | 3K590 |
| 0Y887 | M9758 | N9406 |
| 5X905 | 999C6610F | 4M010 |
| NT394 | XF490 | 4K445 |
| YF350 | 1U156 | C2603P2 |
| X0319 | H1369 | 1M690 |
| 312-0063 | G2053 | W0624 |
| Y1338 | K9726 | J9601 |
| U0519 | J9324 | 1K055 |
| G9579 | Y0158 | TD671 |
| HN958 | U1536 | GU493 |
| W0598 | UY444 | H9686 |
| U0487 | 5X005 | 6X962 |
Fit Models
| Latitude D610 | Latitude D600 | Latitude D520 |
| Inspiron 600m | Latitude D500 | Latitude D510 |
| Latitude D505 | Latitude D530 | Precision M20 |
| Inspiron 510m | Precision Mobile Workstation M20 | Latitude 500M |
| Latitude 600M | Latitude D530n | Latitude PP17L |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | GRAPHITE GREY |

Reviews
Customer reviews
No reviews found