Splendid Branded Laptop Battery for Apple 1406 High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.3V 35Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
116
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDApple14060001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.3V 35Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | A1406 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 020-7376-A | A1495 | A1406 |
| 020-7377-A | 661-6068 | 020-8142-A |
| 020-8084-A | 020-8082-A | 020-8084-01 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| A1370 | A1465 | MD223 |
| MD224 | MacBook Air(MJVE2CH/A) | MacBook Air(MJVM2CH/A) |
| MacBook Air(MD711CH/B) | MacBook Air(MD760CH/A) | MacBook Air(MJVG2CH/A) |
| Macbook Air 11.6-inch 2011 | MacBook Air(MD760CH/B) | MacBook Air(MJVP2CH/A) |
| MacBook Air(MD712ZP/A) | MacBook Air(MD761CH/A) | MacBook Air(MD760ZP/A) |
| MacBook Air(MD712CH/A) | MacBook Air(MD761CH/B) | MacBook Air(MD712CH/B) |
| MacBook Air(MD711CH/A) | MacBook Air(MD761ZP/A) | MacBook Air(MD711ZP/A) |
| Macbook Air 11.6-inch A1370 | Macbook Air 11.6-inch MC968LL/A | Macbook Air 11.6-inch BH302LL/A |
| Macbook Air 11.6-inch MC965 | Macbook Air 11.6-inch MC965LL/A | Macbook Air 11.6-inch MC506LL/A |
| Macbook Air 11.6-inch MC969LL/A | MacBook Air(MD711LL/A) | MC968/A |
| MC969/A |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found