DELL RYXXH – RYXXH Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(11 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 38Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be RYXXH . Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
294
People watching this product now!
SKU:
DELLRYXXH 0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 38Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | RYXXH |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 5TFCY | 05TFCY | 9P4D2 |
| RYXXH | 09P402 | R5MD0 |
| YD8XC | VY9ND | 0VY9ND |
| 2CP9F | 5PYY9 | VVXTW` |
Fit Laptop Models
| LATITUDE E5450 | Latitude E5250 | LATITUDE E5550 |
| Latitude 12 5000 | Latitude 3160 | Latitude 3150 |
| Latitude 12 E5270 | Latitude 12 E5270-8023 | Latitude 3100 |
| Latitude 12 E5470 | Latitude 12 E5550 | Latitude 12 E5250-5033 |
| Latitude 12 E5250 P25S | Latitude 12 E5250-9815 | Latitude 12 E5250 |
| Latitude 12 E5250-5748 | Latitude 12 E5250-9839 | Latitude 12 E5250-9585a |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
11 reviews for DELL RYXXH – RYXXH Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 11 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
91%
of customers recommend the product
Show only

Ram Khera –
So so product.
Bhagyesh Prashant –
Working good. High charge. Door delivery.
Basir Gupta –
Quick delivery. All I can say is nice product in looking plus in using.
Ashish Modi –
Normal Price And Good Product Makes Customer Satisfied.
Lucky Mewada –
Giving 100% powerful backup everytime. Totally a life saviour!
Uthayabaskar –
First time I have ordered Battery. I was little bit tensed of the website. But opposite to that their interaction was soo Good and Tracking was more easier. Packing Was extremely Good.
Customers must try.
My suggestion is to improve your Payment Method. Because paying offline and sending Screenshot makes us lesser Confident. Overall 4.5 out of 5
Swapnil Dave –
Nice item just like i wanted same as my old battery.
hetal bharat –
Excellent ????
Uttkarsh Nayak –
Product is 100 % genuine and original for buying. Very good collection of IT products.
Vedanth Shah –
Battery is easy fixing and also compatible to my dell laptop. Genuine product 100% for sure????