Splendid Branded Laptop Battery for DELL RYXXH High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 38 Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
122
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDRYXXH 0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 38 Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | RYXXH |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 5TFCY | 05TFCY | 9P4D2 |
| RYXXH | 09P402 | R5MD0 |
| YD8XC | VY9ND | 0VY9ND |
| 2CP9F | 5PYY9 | VVXTW` |
Fit Laptop Models
| LATITUDE E5450 | Latitude E5250 | LATITUDE E5550 |
| Latitude 12 5000 | Latitude 3160 | Latitude 3150 |
| Latitude 12 E5270 | Latitude 12 E5270-8023 | Latitude 3100 |
| Latitude 12 E5470 | Latitude 12 E5550 | Latitude 12 E5250-5033 |
| Latitude 12 E5250 P25S | Latitude 12 E5250-9815 | Latitude 12 E5250 |
| Latitude 12 E5250-5748 | Latitude 12 E5250-9839 | Latitude 12 E5250-9585a |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found