Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO L17M6P51 High Quality Battery 6 Cells
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.25V 90Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
189
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL17M6P510001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Splendid laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.25V 90 Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L17M6P51 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| L17M6P51 | 01AV495 | L17L6P51 |
| 01AV496 | SB10K97635 | SB10K97634 |
| 5B10W13952 battery | 5B10W13951 | SB10T83194 |
| SB10T83195 |
Fit Laptop Models ( use ” ctrl+F” to find your model)
| Thinkpad P52 | ThinkPad P52 M00 | ThinkPad P52 L00 |
| ThinkPad P52 N00 | LENOVO ThinkPad P52(20M9A009CD) | ThinkPad P52(20M9A013CD) |
| ThinkPad P52 C00 | LENOVO ThinkPad P52 K00 | ThinkPad P52 P00 |
| ThinkPad P52 R00 | ThinkPad P52 W00 | ThinkPad P52(20M9A000CD) |
| ThinkPad P52(20M9A012CD) | ThinkPad P52(20M9A00DCD) | ThinkPad P52(20M9A010CD) |
| ThinkPad P52(20M9A001CD) | ThinkPad P52(20M9A008CD) | ThinkPad P52(20M9A002CD) |
| ThinkPad P52(20M9A014CD) | ThinkPad P52(20M9A00CCD) | ThinkPad P52(20M9A00SCD) |
| ThinkPad P52(20M9A005CD) | ThinkPad P52(20M9A003CD) | ThinkPad P52(20M9A00BCD) |
| ThinkPad P52(20M9A011CD) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found