Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO L17C3PG2 High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.55V 57Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Out of stock
100
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL17C3PG20001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.55V 57Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L17C3PG2 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| L17C3PG2 | 5B10S56966 | 5B10T30217 |
| 5B10T31045 | 5B10Q88559 | 5B10Q88557 |
| 5B10W67295 | SB10W67190 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Legion Y740 | Legion Y540-15IRH | Legion Y7000 |
| Y7000P | Legion Y545 | Legion Y540-17IRH |
| Legion Y740-15 | Y7000 2019 | Legion Y7000 2019 |
| Y7000P-1060 | Legion Y540-15IRH-81SX00B2GE | Legion Y730-15ICH |
| Legion Y740-15ICHg | Y7000P i7 8750H | L17M3PG2 |
| Legion Y7000P-1060 | Y7000P 2019 | Legion Y730-15 |
| Legion Y730-15ICHg | Legion Y740-15ICH | ThinkPad Y530-15ICH |
| Y7000-1060 | Y7000 i7 8750H | 5B10T31045 |
| 5B10T30217 | 81LE0007CD | 5B10Q88555 |
| Legion Y545 81Q6000MTW | 81LC0005CD | 5B10Q88560 |
| Legion Y730-15ICH(81HD) | 5B10W67380 | 5B10W69460 |
| SB10W67189 | SB10W69453 | 5B10T30214 |
| 928QA229H | SB10W67212 | 5B10W67292 |
| 928QA228H | SB10W67190 | 5B10S56966 |
| Legion Y540 17IRH 81Q4CTO1WW | Legion Y730-15ICH(81HD003EMZ) | Legion Y740 15IRHg 81UHCTO1WW |
| Legion Y740 15ICHg 81HE002BAU | Legion Y740 15ICHg 81HE0088AU | Legion Y740 15IRHg 81UH001PAU |
| Legion Y740 15IRHg 81UH001QAU | Legion Y740 15IRH 81UF001NAU | Legion Y740 15ICHg 81HE0087AU |
| Legion Y740 15ICHg 81HE002UAU | Legion Y740 15IRHg 81UH006GAU | Legion Y740 15IRH 81UF0021AU |
| Legion Y740 15ICHg 81HE002AAU | Legion Y540 17IRH 81Q4000LAU | Legion Y530 15ICH 81LBCTO1WW |
| Legion Y530 15ICHI 81LB005MAU | Legion Y530 15ICH 81LB00B0AU | Legion Y530 15ICH 81LB005MAU |
| Legion Y740-15IRHg(81UH001YGE) | Legion Y545-PG0(81T20005US) | Legion Y740-15IRH(81UF0002RU) |
| Legion Y545-PG0 | Legion Y740-15ICHg(81HE006MGE) | Legion Y740-15IRHg(81UH00AWGE) |
| Legion Y545(81Q6) | Legion Y740-15ICHg(81HE003MGE) | Legion Y740-15IRHg(81UH001XGE) |
| Legion Y740-15ICHg(81HE003YGE) | Legion Y740-15IRHg(81UH0020GE) | Legion Y545-PG0(81T2) |
| Legion Y740-15IRH(81UF0000US) | Legion Y740-15IRHg(81UH00AVGE) | Legion Y545(81Q60002US) |
| Legion Y740-15ICHg(81HE003NGE) | Legion Y740-15IRHg(81UH0070MZ) | Legion Y740-15ICHg(81HE0041GE) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found