Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO L12S4Z01 High Quality Battery
₹3,999 Original price was: ₹3,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.46V 24Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
271
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL12S4Z0100001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.8V 35Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L12S4Z01 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 4ICR17/65 | L12S4L01 | L12S4Z01 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| IdeaPad Flex 15 | IdeaPad S400 | I1000 |
| S400t | IdeaPad Flex 15(20309) | IdeaPad S300 |
| S405-ASI | M30-70 | S300-BNI |
| M30 Series | S400-ITH | S300-ITH |
| M40 series | S400-IFI | IdeaPad S405 |
| S405-AEI | IdeaPad S410 | IdeaPad S400 TOUCH |
| I1000-ISE | IdeaPad Flex 15D | Ideapad S300-BNI |
| S410-IFI | IdeaPad S415 | IdeaPad S310 |
| IdeaPad S300-a | Ideapad S400T | S400T-ITH |
| M40-70 | IdeaPad S435 | IdeaPad S400u |
| S405-AFO | S410pT-IFI | IdeaPad S405-ASI |
| IdeaPad S415 TOUCH | IdeaPad S400-ITH | IdeaPad S300-MA14CGE |
| S400t-IFI | IdeaPad S410 TOUCH | IdeaPad Flex 14(80C4) |
| Ideapad S300-ITH | IdeaPad S310 TOUCH | IdeaPad S400-IFI |
| IdeaPad S405-AFO | IdeaPad S310(80BL) | Ideapad S400T-ITH |
| IdeaPad S410-IFI | IdeaPad S405-AEI | IdeaPad S435-80JG |
| IdeaPad Flex 15(80C5) | IdeaPad Flex 14(59xx) | IdeaPad Flex 14D(59xx) |
| IdeaPad S400U(6312) | IdeaPad Flex 14D(59405125) | IdeaPad Flex 15D(59405766) |
| IdeaPad S415(59399720) | IdeaPad S415(59385555) | IdeaPad S435 80JG002GCK |
| IdeaPad Flex 15(59390990) | IdeaPad Flex 14D(80D7) | IdeaPad S410-ITH |
| M30-70(MCF3JGE) | IdeaPad S400(MAY4JGE) | IdeaPad S435 80JG002FCK |
| IdeaPad S400U(MBZ21GE) | IdeaPad S300(MA14KGE) | IdeaPad S400(MAY4NGE) |
| IdeaPad S400(MAY4PGE) | IdeaPad S435 80JG002ESB | IdeaPad S400(MAY4MGE) |
| IdeaPad Flex 15(59385123) | IdeaPad S415-EON | IdeaPad Flex 14(59400849) |
| IdeaPad Flex 15D(59395753) | IdeaPad Flex 14(59394104) | M30-70(MCF37GE) |
| IdeaPad Flex 14(59396859) | M30-70(MCF28GE) | IdeaPad Flex 15(59405700) |
| IdeaPad S400(MAY48GE) | IdeaPad Flex 14(59401658) | IdeaPad Flex 15(59394030) |
| IdeaPad Flex 14(59396603) | IdeaPad Flex 14D(59405764) | M30-70(MCF37MX) |
| IdeaPad S415-ETW | IdeaPad Flex 15D(59395636) | IdeaPad Flex 14(59409257) |
| M30-70(MCF37MD) | IdeaPad Flex 15D(59415180) | IdeaPad Flex 14D(59409257) |
| IdeaPad S400(MAY9XGE) | M30-70(MCF3RMX) | M30-70(MCF3CMD) |
| M30-70(MCF3MMD) | IdeaPad S300(MA123GE) | IdeaPad S400U(MBZ22GE) |
| M30-70(MCF3LMD) | IdeaPad S300(MA14EGE) | IdeaPad S405(MAY4NGE) |
| IdeaPad S405(MAZ4TGE) | IdeaPad S400(MAY97GE) | IdeaPad S400(MAY98GE) |
| IdeaPad S405(MAZ47GE) | IdeaPad S400T-IFI | IdeaPad Flex 15(59419148) |
| M30-70(80H837G) | IdeaPad S400U(59357532) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found