Splendid Branded Laptop Battery for Lenovo IdeaPad Y430 High Quality Battery
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,999Current price is: ₹1,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 4400mAh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be Y430. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
281
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDY4300001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | Y430 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| LO806D01 | L08O6D01 | L08S6D01 |
| L08O6D02 | 121000679 | L0806D02 |
| 45K221 |
Fit Laptop Models
| ideaPad Y430A | ideaPad Y430G | ideaPad Y430 Series |
| IDEAPAD V450A | IDEAPAD Y430-278186U | IDEAPAD Y430-278183U |
| IDEAPAD Y430-278187U | IdeaPad Y430-2781 | IDEAPAD Y430-278184U |
| IDEAPAD Y430-278182U | IDEAPAD Y430 2005 | ideapad y430-3231u |
| Ideapad y430-5232u | ideapad y430-5232 | ideapad y430-5242u |
| IDEAPAD V430A | IDEAPAD Y430-278189U |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found