Splendid Branded Laptop Battery for DELL TOTRM High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 61Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
38
People watching this product now!
SKU:
DELLTOTRM0001-2
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 61Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | TOTRM |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| H76MV | Y758W | TOTRM |
| Y757W | OH76MV | CN-0T0TRM |
| 451-BBEK |
Fit Laptop Models
| Precision M3800 | XPS 15 9530 | XPS 9530 |
| XPS 15D-1528 | XPS 15D-1721 | Precision M3800(3800-4524) |
| XPS 15D-1728 | XPS 15D-1828 | XPS 15D-2528 |
| XPS 15 9530-2033 | XPS 15D-2828 | XPS 15D-2721 |
| XPS 15 9530-1913 | XPS 15D-3828 | XPS 15 9530-4883 |
| XPS 15 9530-2699 | XPS 15 9530-1906 | XPS 15 9530-2187 |
| XPS 15D-4728 | XPS 15D-8728T | XPS 15D-6828T |
| XPS 15D-2728 | XPS 15D-3728 | XPS 15D-8828T |
| XPS 15D-4723 | XPS 15D-4721 | XPS 15D-9828T |
| XPS 15 9530-2682 | XPS 15D-9728T | XPS 15D-3528 |
| XPS 15D-4528 | Precision M3800(CA001PM38009MUMWS) | Precision M3800(3800-5205) |
| Precision M3800(3800-9325) | Precision M3800(CA002PM38009MUMWS) | Precision M3800(CA006M3800MUMWS) |
| Precision M3800(CA001PM38009MUMWSD) | Precision M3800(CA004M3800MUMWS) | Precision M3800(PM38001601F02EMEA) |
| Precision M3800(CA003PM38009MUMWS) | Precision M3800(3800-9318) | Precision M3800(3800-5212) |
| Precision M3800(CA005M3800MUMWS) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found