Splendid Branded Laptop Battery for Dell GK479 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.1V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
59
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDGK47900001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | GK479 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 312-0504 | FP282 | NR239 |
| NR222 | 312-0590 | TM980 |
| GK479 | 451-10476 | DELL PP22L |
| 312-0595 | FK890 | PP22X |
| 312-0575 | 312-0513 | 312-0594 |
| 312-0589 | 312-0576 | UW280 |
| 451-10477 | GR995 | 312-0520 |
| KG479 | 312-0518 | 312-0577 |
| GR997 | FP269 | TM987 |
| GR986 | KU854 |
Fit Laptop Models
| Vostro 1500 | Inspiron 1520 | Inspiron 1521 |
| Inspiron 1720 | Vostro 1700 | Inspiron 1721 |
| Vostro V1500 | Vostro T7250 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Color | Black |

Reviews
Customer reviews
No reviews found