Splendid Branded Laptop Battery for Dell 7FJ92 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.1V 56Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
66
People watching this product now!
SKU:
SPLENDID7FJ920001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Splendid laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | 7FJ92 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatibles Part Numbers
| 7FJ92 | TXWRR | Y5XF9 |
| 4JK6R | CYDWV | 0TXWRR |
| 312-0997 | 312-0998 | 04D3C |
| 0TY3P4 | 04GN0G | R5PJR |
Fit Models
| Vostro 3500 | Vostro 3400 | Vostro 3700 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |

Reviews
Customer reviews
No reviews found