Splendid Branded Laptop Battery for Dell 34GKR High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.4V 47Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
272
People watching this product now!
SKU:
SPLENDID34GKR0001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.4V 47Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | 34GKR |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatibles Part Numbers
| 451-BBFY | 34GKR | G0G2M |
| PFXCR | T19VW | 451-BBFV |
| 451-BBFS | F38HT | 5K1GW |
| 0D47W | KR71X | MGH81 |
| C8GC5 | XJ8TX | 909H5 |
| WVG8T | FMV51 | J7WX3 |
| TJ7V4 |
Fit Models
| Latitude E7440 | Latitude E7420 | Latitude 14 E7450 |
| Latitude 14 E7450-5694 | Latitude 14 E7450-9253 | Latitude 14 E7450-5816 |
| Latitude 14 E7450-5960 | Latitude 14 E7450-0064 | Latitude 14 E7450-7805 |
| Latitude 14 E7450-9912 | Latitude 14 E7450-9981 | Latitude 14 E7450-9929 |
| Latitude 14 E7450-5064 | Latitude 14 E7450-9260 | Latitude 14 E7450-6853 |
| Latitude E7420(998-BEPT) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found