Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C42N1846 High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 15.4V 71Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
178
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC42N18460001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.4V 71Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C42N1846 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C42N1846 | 0B200-03490000 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| UX581 | ZenBook Pro Duo UX581 | UX581GV |
| ZenBook Pro Duo UX581GV | ZenBook Pro Duo UX581GV H2004T | ZenBook Pro Duo UX581GV-H2004T |
| ZenBook Pro Duo UX581GV-H2001R | Zenbook Pro UX581GV | ZenBook Pro Duo UX581GV-H2001T |
| ZenBook Pro Duo UX581GV-H2002T | ZenBook Pro Duo UX581GV-H2002R | ZenBook PRO DUO UX581GV-H2003T |
| ZenBook Pro Duo UX581GV-H2004R | ZenBook Pro Duo UX581LV-H2014R | ZenBook Pro Duo UX581LV-H2002R |
| ZenBook Pro Duo UX581LV-H2014TS | Zenbook Pro Duo UX581GV-BP9901U | ZenBook Pro Duo UX581GV-H2037T |
| Zenbook Pro Duo UX581GV-H2035T | ZenBook Pro Duo UX581LV-H2045T | ZenBook Pro Duo UX581GV-XB74T |
| Zenbook Pro Duo UX581GV-H2036T | ZenBook Pro Duo UX581GV-XB94T | ZenBook Pro Duo UX581GV-H7201T |
| Zenbook Pro Duo UX581LV-XS94T | Zenbook Pro Duo UX581GV-H9201T | ZenBook Pro Duo UX581GV-H2001TS |
| Zenbook Pro Duo UX581LV-H2024T | Zenbook Pro UX581GV-H2001R | Zenbook Pro Duo UX581GV-HM7201T |
| Zenbook Pro Duo UX581LV-H2035T | ZenBook Duo Pro UX581GV | Zenbook Pro UX581GV-H2004T |
| ZenBook Pro Duo UX581GV-H2041T | ZenBook Pro Duo UX581LV-H2024R | ZenBook Pro Duo UX581LV-XS77T |
| ZenBook Pro Duo UX581GV-H2050R | Zenbook Pro Duo UX581GV-BP9702U | ZenBook Pro Duo UX581GV-H2004 |
| ZenBook Pro Duo UX581LV-H2018TS | ZenBook Pro Duo UX581GV-H2049R | ZenBook Pro Duo UX581GV-XH77T |
| ZenBook Pro Duo UX581LV-BP1911U | Zenbook Pro UX581GV-H2002T | ZenBook Pro Duo UX581LV-H2028T |
| ZenBook Pro Duo UX581LV-H2008T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found