Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C41N1805 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.4V 50Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
298
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC41N18050001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.4V 50Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C41N1805 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 4ICP4/72/75 | C41N1805 | C41PKC5 |
| 0B200-03020000 | K3NRCK001692C |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| GX531GM | ROG Zephyrus S GX531GS | GX531 |
| Zephyrus S GX531 | Zephyrus S GX531GX | ROG Zephyrus S GX531GX |
| GX531GS | ROG Zephyrus S GX531GM-ES036T | GX531GX |
| ROG Zephyrus S GX531 | ROG Zephyrus S GX531GXR | ROG Zephyrus S GX531GX-ES016T |
| ROG Zephyrus S GX531GXR-ES010R | ROG Zephyrus S GX531GXR-AZ042T | Zephyrus S GX531GM |
| ROG Zephyrus S GX531GM | Zephyrus S GX531GS | ROG Zephyrus S GX531GX-ES002T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-DH74 | ROG Zephyrus S GX531GX-ES018T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES015T |
| ROG Zephyrus S GX531GS-AH78 | ROG Zephyrus S GX531GM-ES005T | ROG Zephyrus S GX531GXR-ES016T |
| ROG Zephyrus S GX531GXR-ES007T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES009R | ROG Zephyrus S GX531GM-ES023T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES002T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES005R | ROG Zephyrus S GX531GM-BH71 |
| ROG Zephyrus S GX531GX-XS76 | ROG Zephyrus S GX531GM-ES013T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES044T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES004R | ROG Zephyrus S GX531GM-ES017T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES008T |
| ROG Zephyrus S GX531GX-XS74 | ROG Zephyrus S GX531GS-AH76 | ROG Zephyrus S GX531GX-ES036R |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES015T | ROG Zephyrus S GX531GXR-AZ044T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES008R |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES037T | ROG Zephyrus S GX531GXR-AZ034T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES028T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES037 | ROG Zephyrus S GX531GM-ES007T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES009T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES021T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES011T | ROG Zephyrus S GX531GV-I7614T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES004T | ROG Zephyrus S GX531GM-I7614T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES004T |
| ROG Zephyrus S GX531GX-ES012T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES027T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES003T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES034T | ROG Zephyrus S GX531GM-0031A8750H | ROG Zephyrus S GX531GM-ES043T |
| ROG Zephyrus S GX531GV-ES007TROG |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found