Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C41N1712 High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 15.4V 50Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
164
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC41N17120001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.4V 50Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C41N1712 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C41N1712 | ASUS C41PKC5 |
| 0B200-02380200 | 4ICP4/72/75 |
| 0B200-02380100 |
Fit Laptop Models
| GX501 | GX501GI | ROG Zephyrus GX501 |
| Zephyrus GX501 | ROG ZEPHYRUS GX501VI-1A | ROG Zephyrus GX501VI |
| GX501VS | ROG Zephyrus GX501GI | GX501VI-GZ030T |
| ROG Zephyrus GX501VS-GZ058T | ROG Zephyrus GX501VI-GZ020T | ROG ZEPHYRUS GX501VSK |
| ROG ZEPHYRUS GX501VIK | ROG Zephyrus GX501GI-XS74 | GX501VI-XS75 |
| ROG Zephyrus GX501GI-EI005T | ROG Zephyrus GX501VS | ROG GX501GI |
| ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ028T | GX501VI-1A | ROG GX501 |
| ROG Zephyrus GX501VI-GZ021T | GX501VS-XS71 | ROG GX501VIK7700 |
| GX501VIK | GX501VSK-1A | ROG Zephyrus GX501VS-GZ034T |
| ROG Zephyrus GX501VI-GZ034T | ROG GX501VI | ROG Zephyrus GX501VI-XS74 |
| GX501GS | ROG Zephyrus GX501GI-EI014T | ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ027T |
| GX501G | GX501VSK | GX501VI-GZ020R |
| ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ019T | ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ025T | ROG Zephyrus GX501VS-XS71 |
| ROG Zephyrus GX501GI-EI008T | ROG Zephyrus GX501GI-EI004T | ROG Zephyrus GX501G |
| ROG Zephyrus GX501GI-EI013T | ROG Zephyrus GX501GI-EI012T | ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ033T |
| GX501VI-GZ005R | ROG Zephyrus GX501GI-EI016T | GX501VI-GZ038T |
| ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ030T | ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ022T | ROG Zephyrus GX501GI-EI006T |
| ROG GX501GS | ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ043T | ROG Zephyrus GX501GI-EI022T |
| GX501VIK-1A | ROG Zephyrus GX501VS-GZ026T | ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ001T |
| ROG ZEPHYRUS GX501VI-US74 | ROG Zephyrus GX501VS-GZ024T | ROG GX501VSK7700 |
| ROG Zephyrus GX501GI-EI011T | ROG Zephyrus GX501VI-GZ029T | ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ024T |
| ROG ZEPHYRUS GX501VI-GZ039T | ROG Zephyrus GX501GI-0061A8750H | ROG Zephyrus GX501VS-GZ054T |
| ROG Zephyrus GX501GI-EI007T | ROG Zephyrus GX501GI-EI023T | ROG GX501VS-GZ036T |
| ROG Zephyrus GX501VS-GZ036T | ROG GX501G | GX501GM |
| ROG Zephyrus GX501GM | ROG GX501GI8750 | ROG Zephyrus GX501GS |
| ROG Zephyrus GX501GI-EI028T | ROG GX501GM | ROG Zephyrus GX501VI-XS74-HID4 |
| ROG Zephyrus GX501VS-GZ039T | ROG Zephyrus GX501VI-SGZ037T |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found