Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C41N1533 High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.2V 52Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
33
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC41N15330001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.2V 52Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C41N1533 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C41N1533 | 0B200-02010200 | 4ICP3/63/120 |
| 0B200-02010300 | B07JHJNWMF | B076M4NXWF |
| C41PlC1 |
Fit Laptop Models
| UX560UQ | Q524UQ | Q524UQ-BHI7T15 |
| Q534UX-BI7T22 | Q524U | Q534U |
| Q534UX-BHI7T19 | Q534UXK | Q524UQ-BBI7T14 |
| Q534UX-B | Q534UX-BBI7T16 | UX560UQ-1A |
| Q524UQ-BI7T20 | UX560UQK | ZenBook Flip UX560UX-FJ020R |
| FZ025T | Q524UQK | Q534UX-BHI7T18 |
| ZenBook Flip UX560UQ-FJ039T | Zenbook Flip UX560UQ-FZ058T | Zenbook Flip UX560UX-FZ033T |
| UX560UXK | ZenBook Flip UX560UQ-FJ045R | ZenBook Flip UX560UX-FZ039T |
| Q504UQ | Q504UX | ZenBook Flip UX560UQ-FZ062T |
| ZenBook Flip UX560UQ-FJ089T | ZenBook Flip UX560UQ-FZ065T | Zenbook Flip UX560UQ-FZ061T |
| ZenBook Flip UX560UQ-FZ017T | ZenBook Flip UX560UQ-FZ071T | Q534UX-BHI7T20 |
| Q526U | ZenBook Flip UX560UQ-FJ044T | ZenBook Flip UX560UQ-FJ056T |
| Q254UQ | BATTUX560-2 | ZenBook Flip UX560UX-FJ018T |
| UX560UX-FZ021T | UX560UQ-FZ033T | Zenfone Flip UX560UX-FZ021T |
| ZenBook Flip UX560UX-FZ025T | UX560UQ-FZ079R | Zenbook UX560UQ |
| UX560UQ-FZ071T | UX560UX-1C | Zenfone Flip UX560UX-FJ020R |
| ZenBook Flip UX560UX-FZ021T | UX560UQ-FJ039T | UX560UQ-FJ045R |
| UX560UX | UX560UQ-FZ061T | UX560UQ-FJ089T |
| ZenBook Flip UX560UQ-FZ018R | UX560UQ-FZ058T | Zenfone Flip UX560UX-FZ022T |
| Q534UX | UX560UQ-FZ093R | Zenbook UX560UQ-1C |
| UX560UQ-FZ017T | ZenBook Flip UX560UQ | Zenfone Flip UX560UX-FZ017T |
| ZenBook Flip UX560UX-FZ022T | UX560UQ-FZ092R | UX560UQ-FJ097T |
| UX560UQ-FZ065T | UX560UX-1A | Zenfone Flip UX560UX |
| ZenBook Flip UX560UX-FZ017T | UX560UQ-FZ062T | UX560UQ-FJ040T |
| UX560UQ-1C | ZenBook Flip UX560UQ-FZ033T | UX560UQ-FZ054T |
| Zenfone Flip UX560UX-FZ025T | UX560UQ-FJ088T | Zenbook UX560UX |
| UX560UQ-FZ074T | ZenBook Flip UX560UX |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found