Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C32N1523 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 96Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
27
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC32N15230001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 96Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C32N1523 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C32N1523 | 0B200-01250300 |
Fit Laptop Models
| UX501VW | Zenbook Pro UX501VW | N501L |
| UX501VW-FY010T | ZenBook UX501VW | UX501VW-FY057R |
| UX501VW-FY062T | UX501VW-FY144T | UX501VW-FY145T |
| Zenbook Pro UX501VW-DS71T | ZenBook Pro UX501VW-FY111R | UX501VW-FY102R |
| ZenBook Pro UX501VW-FI119T | ZenBook Pro UX501VW-FY010T | ZenBook Pro UX501VW-FY145T |
| Zenbook Pro UX501VW-FY144T | Zenbook Pro UX501VW-FY057R | ROG G501VW-FY112T |
| Rog G501VW-FI135T | Rog G501VW-FY173T | Rog G501VW-FI174T |
| ROG G501VW-FY131T | Zenbook Pro UX501VW-FY102R | ZenBook Pro UX501VW-GE005R |
| Rog G501VW-FI034T-BE | ROG G501VW-FI014T | Zenbook Pro UX501VW-XH71T |
| ROG G501VW-FY116T | Zenbook Pro UX501VW-FJ221H | ZenBook Pro UX501VW-FJ003T |
| ZenBook UX501VW-FY062T | Rog G501VW-FW086T | ZenBook UX501VW-FY010T |
| Rog G501VW-FW151D | ROG G501VW-FI039T | ZenBook Pro UX501VW-FI078T |
| ZenBook Pro UX501VW-FY062T | ZenBook Pro UX501VW-FY122T | ROG G501VW-FY120T |
| ZenBook Pro UX501VW-DS71T-HID8 | ZenBook UX501VW-FY144T | ZenBook Pro UX501VW-FJ258T |
| ZenBook Pro UX501VW-FI011T | ZenBook Pro UX501VW-FY142R | ROG G501VW-FI023T |
| ZenBook UX501VW-FY057R | ZenBook UX501VW-FY145T | Zenbook Pro UX501VW-FZ141T |
| ROG G501VW-FI023R | ZenBook UX501VW-FJ006T | ZenBook UX501VW-FY102R |
| ZenBook Pro UX501VW-FI252RB | ZenBook UX501VW-FJ128T | ZenBook Pro UX501VW-FW149T |
| ZenBook Pro UX501VW-FY048T | ZenBook Pro UX501VW-GE179T | ZenBook Pro UX501VW-FI170T |
| ZenBook Pro UX501VW-FI132T | ROG G501VW-FW183T | ZenBook Pro UX501VW-FI083R |
| ZenBook PRO UX501VW-FY049T | ZenBook Pro UX501VW-F1020 | ROG G501VW-FI135R |
| ZenBook Pro UX501VW-FY195T | ZenBook Pro UX501VW-FY195R | ZenBook Pro UX501VW-US71 ZenBook Pro UX501VW-FY104T |
| Zenbook Pro UX501VW-FJ044T | Zenbook Pro UX501VW-FI094R | Zenbook Pro UX501VW-FJ098T |
| UX501VW-F1020 | Zenbook Pro UX501VW-US71T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found