Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C31N1538 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.55V 55Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
166
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC31N15380001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.55V 57Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C31N1538 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C31N1538 | C31Pq9H | 0B200-02080000 |
Fit Laptop Models
| UX360UA | Zenbook Flip UX360UA | Zenbook Flip UX360UAK-BB351T |
| Q324UA | Zenbook Flip UX360UA-C4258T | UX360UA-1A |
| Zenbook Flip UX360UAK | ZenBook UX306UA-Q52S | ZenBook UX306UA-VB72 |
| Zenbook UX306UA | UX360UA-1B | Zenbook Flip UX360UA-C4196T |
| Zenbook Flip UX360UA-6500 | ZenBook Flip UX360UAK-DQ257T | ZenBook Flip UX360UAK-DQ296T |
| Zenbook Flip UX360UA-C4010T | Zenbook Flip UX360UA-C4160T | Zenbook Flip UX360UAK-BB284T |
| Zenbook Flip UX360UAK-BB283T | Zenbook Flip UX360UAK-BB285T | UX360UA-C4010T |
| Zenbook Flip UX360UA-DQ119T | Zenbook Flip UX360UA-C4154T | Q324UAK |
| Zenbook Flip UX360UAK-BB352T | UX360UA-1C | Zenbook Flip UX360UAK-BB415T |
| Zenbook Flip UX360UAK-BB354T | Zenbook Flip UX360UA-C4122T | Zenbook Flip UX360UA-C4159T |
| ZenBook UX306UA-UB71 | Zenbook Flip UX360UA-C4164T | Zenbook Flip UX360UAK-BB356T |
| Zenbook Flip UX360UAK-C4203T | Zenbook Flip UX360UAK-C4221T | Q324UA-BHI7T17 |
| Zenbook Flip UX360UA-C4026T | Zenbook Flip UX360UA-DQ143T | Zenbook Flip UX360UAK-BB295T |
| ZenBook UX306UA-FB125T | Zenbook Flip UX360UA-Q324UA | Zenbook Flip UX360UA-C4152T |
| Zenbook Flip UX360UA-DQ134T | Zenbook Flip UX360UAK-DQ250T | ZenBook Flip UX360UA-C4022T |
| Zenbook Flip UX360UA-C4136T | Zenbook Flip UX360UA-DQ019T | Zenbook Flip UX360UA-DS51T |
| Zenbook Flip UX360UA-Q52S-CB | Zenbook Flip UX360UA-AS78T | Zenbook UX306UA-FB111T |
| ZenBook Flip UX360UAK-DQ213T | ZenBook UX306UA-FC110T | Zenbook Flip UX360UA-C4232T |
| Zenbook Flip UX360UA-DQ138T | Zenbook Flip UX360UA-C4142T | Zenbook Flip UX360UA-C4259T |
| ZenBook Flip UX360UAK-C4274T | ZenBook Flip UX360UAK-BB291R | Zenbook Flip UX360UAK-C4269T |
| ZenBook UX306UA-FC106T | ZenBook UX306UA-FB104T | ZenBook UX306UA-FC040T |
| Zenbook Flip UX360UA-C4132T | ZenBook UX306UA-FB115T | ZenBook UX306UA-FC091T |
| ZenBook UX306UA-FB118T | ZenBook UX306UA-FC045T | ZenBook Flip UX360UAK-C4319T |
| Zenbook Flip UX360UA-DQ150R | ZenBook UX306UA-FB126T | ZenBook UX306UA-FC092T |
| ZenBook Flip UX360UA-C4153T | ZenBook UX306UA-FB119T | Zenbook Flip UX360UA-C4083T |
| ZenBook Flip UX360UAK-DQ209R | Zenbook UX306UA-FC107T | Zenbook Flip UX360UA-C4344R |
| ZenBook Flip UX360UA-BB283T | ZenBook Flip UX360UAK-DQ303T | ZenBook Flip UX360UA-DQ210T |
| ZenBook Flip UX360UA-DQ149T | Zenbook Flip UX360UA-C4181R | ZenBook UX306UA-FC114T |
| ZenBook Flip UX360UAK-BB339T | Zenbook Flip UX360UA-C4197T |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found