Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C31N1528 High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.55V 54Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
92
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC31N15280001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.55V 54Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C31N1528 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C31N1528 | 0B200-02080100 | 0B200-00730200 |
Fit Laptop Models
| UX360CA | ZenBook Flip UX360 | ZenBook Flip UX360CA |
| UX360C | UX360CA-UBM1T | UX360CA-1B |
| Zenbook UX360CA | UX360CA-1A | Zenbook Flip UX360CA-C4018T |
| Zenbook Flip UX360CA-C4020T | Zenbook Flip UX360CA-C4227T | Zenbook Flip UX360CA-C4215T |
| Zenbook Flip UX360CA-C4232T | Zenbook Flip UX360CA-C4028T | Zenbook Flip UX360CA-C4021T |
| Zenbook Flip UX360CA-C4183T | Zenbook Flip UX360CA-C4019T | Zenbook Flip UX360CA-DQ230T |
| Zenbook Flip UX360CA-C4231T | Zenbook Flip UX360CA-C4184T | Zenbook Flip UX360CA-DQ198T |
| Zenbook Flip UX360CA-C4179T | Zenbook Flip UX360CA-C4181T | Q324CA |
| Zenbook UX360CA-UBM1T | ZenBook Flip UX360CA-C4008T | UX360CA-C4008T |
| ZenBook Flip UX360CA-DBM2T | UX360CAK | UX360CA-FC060T |
| ZenBook Flip UX360CA-FC060T | ZenBook Flip UX360CA-C4089T | UX360CA-C4041T |
| ZenBook Flip UX360CA-C4210T | ZenBook Flip UX360CA-C4011T | UX360CA-C4028T |
| ZenBook Flip UX325EA-EG041T | ZenBook Flip UX360CA-C4017T | Zenbook Flip UX360CA-C4012T |
| ZenBook Flip UX360CA-C4044T | ZenBook Flip UX360CA-C4153T | ZenBook Flip UX360CA-C4159T |
| ZenBook Flip UX360CA-C4055T | ZenBook Flip UX360CA-DQ005T | ZenBook Flip UX360CA-C4004R |
| ZenBook Flip UX360CA-DQ220T | ZenBook Flip UX360CA-C4004T | ZenBook Flip UX360CA-C4069T |
| ZenBook Flip UX360CA-DQ023T | ZenBook Flip UX360CA-DQ009T | ZenBook Flip UX360CA-C4050T |
| ZenBook Flip UX360CA-C4003T |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found