Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C21N1625 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.7V 38Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
292
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC21N16250001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.7V 38Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C21N1625 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C21N1625 | 0B200-02470000 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| VivoBook Flip 12 TP203NA | VivoBook Flip 12 TP203NA-BP027TS | VivoBook Flip 12 TP203NA-UH01T |
| VivoBook Flip 12 TP203NA-BP029T | VivoBook Flip 12 TP203NA-WB01T | Vivobook Flip 12 TP202NA-EH008TS |
| VivoBook Flip 12 TP203NA-BP038T | VivoBook Flip 12 TP203NA-BP025T | VivoBook Flip 12 TP203NA-BP034TS |
| ASUS VivoBook Flip 12 TP203NA-BP055TS | VivoBook Flip 12 TP203NA-BP051T | VivoBook Flip 12 TP203NA-BP063T |
| VivoBook Flip 12 TP203NA-BP047T | VivoBook Flip 12 TP203NA-N3350 | VivoBook Flip 12 TP203NA-BP071T |
| Vivobook Flip 12 TP203NA-BP100T | VivoBook Flip 12 TP203NA-C3DHDSB2 | TP203NA-1G |
| ASUS TP203NA-BP055TS | TP203NA-BP034TS | ASUS TP203NA-BP027TS |
| TP203NA-1K | TP203NA-BP063T | ASUS TP203NA-1E |
| TP203NA-BP051T | ASUS TP203NA | TP203NA-BP029T |
| TP203NA-BP025T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found