Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C21N1521 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.6V 38Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
64
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC21N15210001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.6V 38Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C21N1521 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C21N1521 | 0B200-01870000 | C2IN1521 |
| 0B200-01870100 |
Fit Laptop Models
| VivoBook E200HA | X206HA | R209HA |
| E200HA-US01 | R209HA-FD0103T | R209HA-FD0115T |
| Vivobook E200HA-FD0004TS | Vivobook E200HA-FD0005TS | VivoBook L200HA-BB01-BL |
| Vivobook E200HA-FD0043TS | VivoBook E200HA-FD0079TS | Vivobook E200HA-FD0041TS |
| Vivobook E200HA-FD0006TS | Vivobook E200HA-FD0042TS | R209HA-FD0048T |
| EeeBook X206HA | VivoBook E200HA-US01-BL | R209HA-FD0015TS |
| E200HA-FD0043T | R209HA-FD0013TS | R209HA-FD0014TS |
| VivoBook E200HA-US01-GD | E200HA-0061BZ8350 | E200HA-FD0042T |
| VivoBook L200HA-FD0071T | VivoBook E200HA-0061BZ8350 | VivoBook E200HA-FD0080TS |
| EeeBook X206HA-FD0018TS | R209HA-FD0047TS | E200HA-FD0005T |
| EeeBook X206HA-FD0077T | VivoBook E200HA-FD0009TS | VivoBook E200HA-1B |
| VivoBook E200HA-FD0102TS | VivoBook E200HA-1A | VivoBook L200HA-FD0065T |
| VivoBook E200HA-1E | VivoBook E200HA-1G | E200HA-FD0007TS |
| EeeBook X206HA-FD0050T | EeeBook X206HA-FD0051T | VivoBook L200HA-FD0053T |
| VivoBook E200HA-FD0007TS | E200HA-D0009TS | R209HA-FD0116T |
| R209HA-FD0034TS | EeeBook X206HA-FD0050TS | VivoBook L200HA-FD0072T |
| VivoBook E200HA-FD0044TS | VivoBook L200HA-BB01 | VivoBook L200HA-EDU3 |
| VivoBook L200HA-FD0022T | VivoBook L200HA-FD0093T | VivoBook E200HA-FD0074T |
| E200HA-FD0074T | R209HA-FD0108T | VivoBook E200HA-FD0046T |
| VivoBook L200HA-BB01-WH | E200HA-FD0029T | VivoBook E200HA-FD0029T |
| VivoBook L200HA-FD0095T | VivoBook E200HA-D0009TS | E200HA-FD0005TS |
| E200HA-FD0041TS | E200HA-1E | E200HA-US01-BL |
| E200HA-FD0102TS | E200HA-FD0009TS | E200HA-FD0004TS |
| L200HA | E200HA | E200HA-1A |
| E200HA-UB02-GD | E200HA-FD0083TS | E200HA-8350W |
| E200HA-FD0076TS | E200HA-FD0006TS | E200HA-1G |
| E200HA-FD0104TS | E200HA-FD0079TS | E200HA-1B |
| E200HA-FD0044TS | E200HA-FD0046TS | E200HA-FD0043TS |
| E200HA-FD0080TS | E200HA-FD0081TS | E200HA-FD0042TS |
| E200HA-FD0077TS |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found