Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C21N1409 High Quality Battery
₹3,999 Original price was: ₹3,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.6V 37Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
105
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC21N14090001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.6V 37Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C21N1409 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C21N1409 | 0B200-01130200 | 0B200-01130000 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| X455LB | K455LB | X455LN |
| W419LD | W41LD | K455LN |
| F455LN | F455LNB | R455LN |
| V455L | VM490 | VM490L |
| DX882LD | V455LB | VM410LD |
| V455LB5200 | VM490LN4510 | K455LNB |
| F430LD | K455LN-WX029H | F41LD |
| R455LNB | VM490LN | K455LB-WX064D |
| K455LB-WX043T | VM490LD | K455LB-WX041T |
| K455LB-WX056D | X455LB-3D | DX882LDB |
| X455LB-3C | K455LN-WX006D | Notebook X Series X455LJ |
| F41LDB | K455LB-WX051T | K455LB-WX042T |
| K455LB-WX055T | Notebook X Series X455LF | K455LB-WX044D |
| K455LB-WX005D | VM410LDB | K455LN-WX014D |
| VM490LB | K455LB-WXO13H | Notebook X Series X455LB |
| R455LB | VM490LNB | W429LD |
| Notebook X Series X455LN | F430LDB | F455LB |
| K455LN-WX013H | W419LDB | X454LB |
| W41LDB | R454LN | VM490L4210 |
| W429LDB | X454LN | F430LB |
| V455LB5200-554DSCA2X10 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found