Splendid Branded Laptop Battery for ASUS B31N1536 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 48Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
295
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDB31N15360001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1536 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 3ICP7/60/80 | B31N1536 |
| 0B200-02040000 |
Fit Laptop Models
| TP201SA | TP201 | VivoBook Flip TP201SA |
| TP201SA-FV0008T | TP201SA-FV0007T | Transformer Book Flip TP201 |
| TP201SA-FV0017T | TP201SA-FV0009T | VivoBook Flip TP201SA-DB01T |
| VivoBook Flip TP201SA-FV0027D | TP201SA-FV0027D | TP201SA-3K |
| TP201SA-FV0010T | VivoBook Flip TP201SA-FV0028D | VivoBook Flip TP201SA-FV0009T |
| TP201SA-DB01T | VivoBook Flip TP201SA-FV0007T | VivoBook Flip TP201SA-FV0010T |
| VivoBook Flip TP201SA-FV0008T | VivoBook Flip TP201SA-FV0013T | TP201SA-FV0013T |
| TP201SA-FV0018T | VivoBook Flip TP201SA-FV0017T | TP201SA-3G |
| VivoBook Flip TP201SA-FV0018T | VivoBook Flip TP201SA-FV0019T | VivoBook Flip TP201SA-FV0011T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found