Splendid Branded Laptop Battery for ASUS B31N1424 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 48Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
223
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDB31N14240001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1424 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| B31N1424 | 0B200-01390000 |
Fit Laptop Models
| K401U | K401LB | K401UQ |
| K401UB | V401UQ | A401UB |
| K401LB-WS71 | A401UQ | K401LB-FR046T |
| K401LB-FA003H | A401LB | K401LB-FR053D |
| K401LB-FR084D | K401UB-FR049D | K401LB5010 |
| K401UB-FR038T | K401LB-FA013H | K401LB-FR052D |
| K401UQ-FA074T | V401UB | K401UB-FR008D |
| K401LB-FA013D | K401LB-FR119D | K401LB5500 |
| K401LB-FA036H | K401LB5200 | K401UQ-FR007D |
| K401LB-FR068T | K401UB-FR028D | V401LB |
| K401LB-FR068D | K401UB-FR009D | K401UQ-FA075T |
| K401LB-FR036H | K401LB-FA007H | K401UQ-FA090D |
| K401UQ-FA120D | K401UQ-FA098T | K401LB-FA021H |
| R415UQ | K401UB-FR006T | K401UQ-7200U |
| K401LB-FA012D | R415UB | V405LB |
| R415LB | V405UQ | V405UB |
| K401UQK | K401LB-1A | K401UB-2A |
| K401UQ-FR008D | K401UQ-FA085T | K401UB-FR004T |
| K401UQ-FR047T | K401UQ-FA115D | K401UQ-FA183T |
| A401UQ-FA123T | K401UB-FR016T | K401UQ-FA177D |
| K401LB-FR026T | K401UQ-2A | K401UQ-FA079T |
| K401LB-FR042H | K401UQ-FA141T | K401UQ-FA096T |
| K401UQ-FA126T | R415UB-FR042T | K401LB-FR054H |
| R415UQ-FA108T | R415UQ-FR014T | R415UQ-FA109T |
| R415UB-FR027T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found