Splendid Branded Laptop Battery for Acer AP14A8M High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 3.8V 22Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
300
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDAP14A8M0001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 3.8V 22Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | AP14A8M |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| AP14A4M | AP14A8M | KT.0020G.004 |
| A3-A20-K3BG | 1ICP4/58/102-2 |
Fit Laptop Models
| Aspire Switch 10 | SW5-012 | Iconia Tab 10(A3-A20) |
| Iconia Tab 10(A3-A30) | ICONIA TAB 10 A3-A30 | SW5-011 |
| A3-A20FHD | Iconia A3-A20 | SW5-012P |
| SWITCH 10 SW5-012 10.1 | NTL4TET016 | Switch 10 SW5-012-15RJ |
| A3-A20 Tablet | Iconia Tab 10 A3-A20-K3BG | Iconia Tab 10 A3-A20-K1AY |
| Iconia Tab 10 A3-A30-18P1 | Iconia Tab 10 A3-A30-197H | Switch 10 FHD SW5-012-10U0 |
| Iconia Tab 10 A3-A20-K7SZ | Swift 10 SW5-011 | Switch 10 FHD SW5-012P-18L0 |
| Switch 10 FHD SW5-012-187X | Switch 10 FHD SW5-012-16Y2 | Switch 10 FHD SW5-012-11QB |
| Iconia Tab 10 A3-A20-K7NF | Switch 10 FHD SW5-012-16AA | Switch 10 FHD SW5-012-15ZZ |
| SSwitch 10 FHD SW5-012-10U0 | ||
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found