Splendid Branded Laptop Battery DELL W0Y6W High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 65Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li polymer Cells are used with all Quality Benchmark Test
228
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDW0Y6W0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 65Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | W0Y6W |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 9F233 | 3NPC0 | WOY6W |
| W0Y6W | 09F233 | 03NPC0 |
| 09F2JJ | 3ICP11/35/50-3 |
Fit Laptop Models
| XPS L521x Series | XPS 15-L521x Series | XPS 15(L521X Mid 2012) |
| XPS15-3828 Serie |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found