Splendid Branded Laptop Battery for HP KK04XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.4V 29Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
215
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDKK04XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.4V 29Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | KK04XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| HSTNN-IB6E | 753703-005 | KK04XL |
| 753329-1C1 | HSTNN-I19C | 753329-171 |
| 753329-541 |
Fit Laptop Models
| Pro x2 612 G1 Tablet | Pro Tablet x2 612 G1 | Pro Tablet x2 612 G1(F1P90EA) |
| Pro Tablet x2 612 G1(J9Z38AW) | Pro Tablet x2 612 G1(P3E15UT) | Pro Tablet x2 612 G1(L5G68EA) |
| Pro Tablet x2 612 G1(P3E18UT) | Pro Tablet x2 612 G1(F1P93EA) | Pro Tablet x2 612 G1(P3E13UT) |
| Pro Tablet x2 612 G1(P3E17UT) | Pro Tablet x2 612 G1(K4K77UT) | Pro Tablet x2 612 G1(J9Z41AW) |
| Pro Tablet x2 612 G1(P3E16UT) | Pro Tablet x2 612 G1(P3E14UT) | Pro Tablet x2 612 G1(K4K76UT) |
| Pro Tablet x2 612 G1(L5G76EA) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found