Splendid Branded Laptop Battery for HP CD03XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 31Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
58
People watching this product now!
SKU:
OGCD03XL-1
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 31Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | CD03XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| CD03 | CD03XL | 3ICP7/60/80 |
| 931719-850 | HSTNN-IB813 | 931702-171 |
| HSN-I14C-5 | 931702-421 | HSTNN-UB7K |
| HSTNN LBBF | HSTNN-LB8F | HSN-115C |
| CD03048XL | 931702-541 | HSN-I14C-4 |
| HSN-I15C | HSTNN-IB8B | HSN-114C-4 |
| HSN-114C-5 | 931702-1C1 |
Fit Laptop Models
| ProBook 645 G4 | ProBook 645 G4 3UP62EA | ProBook 645 G4(3UP62EA) |
| ProBook 645 G4(3UP61EA) | ProBook 645 G4-3UN55EA | ProBook 645 G4-4LB42UT |
| ProBook 645 G4-4LB50UT | ProBook 645 G4-3UN59EA | ProBook 645 G4-4LC09UT |
| ProBook 645 G4-4LB47UT | ProBook 645 G4-4LB46UT | ProBook 645 G4-3UN56EA |
| ProBook 645 G4-3UP75EA | ProBook 645 G4-5XM70PA |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Brand | SPLENDID |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found