LENOVO ThinkPad P52 – L17M6P51 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,499Current price is: ₹5,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original LENOVO Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 11.25V 90wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L17M6P51. LENOVO Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
41
People watching this product now!
SKU:
LENOVOThinkPadP520001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 11.25V 90Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L17M6P51 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L17M6P51 | 01AV495 | L17L6P51 |
| 01AV496 | SB10K97635 | SB10K97634 |
| 5B10W13952 battery | 5B10W13951 | SB10T83194 |
| SB10T83195 |
Fit Laptop Models
| Thinkpad P52 | ThinkPad P52 M00 | ThinkPad P52 L00 |
| ThinkPad P52 N00 | LENOVO ThinkPad P52(20M9A009CD) | ThinkPad P52(20M9A013CD) |
| ThinkPad P52 C00 | LENOVO ThinkPad P52 K00 | ThinkPad P52 P00 |
| ThinkPad P52 R00 | ThinkPad P52 W00 | ThinkPad P52(20M9A000CD) |
| ThinkPad P52(20M9A012CD) | ThinkPad P52(20M9A00DCD) | ThinkPad P52(20M9A010CD) |
| ThinkPad P52(20M9A001CD) | ThinkPad P52(20M9A008CD) | ThinkPad P52(20M9A002CD) |
| ThinkPad P52(20M9A014CD) | ThinkPad P52(20M9A00CCD) | ThinkPad P52(20M9A00SCD) |
| ThinkPad P52(20M9A005CD) | ThinkPad P52(20M9A003CD) | ThinkPad P52(20M9A00BCD) |
| ThinkPad P52(20M9A011CD) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
9 reviews for LENOVO ThinkPad P52 – L17M6P51 Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Jasi r –
Super speedy delivery???? Also battery is working nicely!
Hemant Susil –
Battery works for 3hrs with total backup time????
Anand P –
100% genuine battery and dealer both???? Amazing quality of battery.
Vimal H –
Battery is original. Got my battery same working condition. Same as mention in description! Perfect for my laptop????
Prince n –
But expensive while working of battery is ok!
Vadna G –
Package of battery was very good and safe????
Bharat Solanki –
Nice battery average out!
Kapila N –
Battery is excellent to go on for purchase.
Mumtaz A –
High quality battery, With good higher cells, And very long backup!