LENOVO L13S3Z61 – L13S3Z61 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(27 customer reviews)
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 24Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L13S3Z61. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
228
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL13S3Z610001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo |
| Specifications | 11.1V 24Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L13S3Z61 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L13L3Z61 | L13S3Z61 | L13M3Z61 |
| 121500209 |
Fit Laptop Models
| IdeaPad Flex 10 | IdeaPad Flex 10(20324) | IdeaPad Flex 10(59407061) |
| IdeaPad Flex 10(59406283) | IdeaPad Flex 10(59403045) | IdeaPad Flex 10 59431131 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
27 reviews for LENOVO L13S3Z61 – L13S3Z61 Original Laptop Notebook Battery
4.1
Based on 27 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
93%
of customers recommend the product
Show only

Jagruti Bhat –
Quality of battery is wonderful and so is this battery????
Manas M –
Battery parcel received faster????
Bina Mukesh –
Battery is 100% fitting perfect and compatible too!
Nikhil H –
Happy with the fast delivery of battery???? also in good packet????
Amrat Natver –
Excellent working item????
Govind –
Best speed possible delivery they provide????
Chadrakant D –
Battery condition is brand new & it seems original to me.
Minakshi S –
They replaced quick my battery after complaint. Quick service tho.
Kushik B –
Perfect fitting for LENOVO laptops….
Rinkal Patil –
Received on time but damage battery.