LENOVO L13M4P71 – L13M4P71 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,499Current price is: ₹4,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-Ion Battery
- Rating : 7.6V 44Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L13M4P71. LENOVO Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
181
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL13M4P710001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo |
| Specifications | 7.6V 44Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L13M4P71 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L13M4P71 | L14S4P71 | 5B10K10181 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| YOGA 3 PRO | Yoga 3 Pro 1370 | Yoga 3 Pro 13 |
| Yoga 3 Pro 1370 80HE | YOGA 3 Pro-I5Y51 | YOGA 3 Pro-I5Y71 |
| YOGA 3 Pro-I5Y70(F) | YOGA 3 Pro-I5Y70(D) | YOGA 3 Pro-I5Y70(L) |
| Yoga 3 Pro 13 80HE004LGE | YOGA 3 Pro-I5Y70 | Yoga 3 Pro-5Y71 |
| Yoga 3 Pro 80HE013CGE | Yoga 3 Pro 80HE00LDGE | Yoga 3 Pro 80HE013EGE |
| Yoga 3 Pro-1370(80HE00NFGE) | Yoga 3 Pro-1370(80HE009RGE) | Yoga 3 Pro-1370(80HE00PLGE) |
| Yoga 3 Pro-1370(80HE004LGE) | Yoga 3 Pro-1370(80HE00KBGE) | Yoga 3 Pro-1370(80HE009QGE) |
| Yoga 3 Pro-1370-80HE0038AU | Yoga 3 Pro-1370-80HE00GQAU | Yoga 3 Pro-1370-80HE0092AU |
| Yoga 3 Pro-1370-80HE00GRAU | Yoga 3 Pro-1370-80HE004HAU | Yoga 3 Pro-1370-80HE0077AU |
| Yoga 3 Pro-1370-80HE00H2AU | Yoga 3 Pro-1370-80HE004JAU | Yoga 3 Pro-1370-80HE0090AU |
| Yoga 3 Pro-1370-Type 80HE0071MT | Yoga 3 Pro-1370-80HE0091AU | Yoga 3 Pro-1370-Type 80HE00SYSA |
| Yoga 3 Pro-1370-Type 80HE00F5US | YOGA 3 Pro 5Y71 8G 256 10H 80HE018NAU | YOGA 3 Pro 5Y71 8G 512 10H 80HE018LAU |
| YOGA 3 Pro 5Y71 8G 512 10H 80HE019EAU | YOGA 3 Pro 5Y71 8G 512 10H 80HE018MAU | YOGA 3 Pro 5Y71 8G 256 10H 80HE018KAU |
| Yoga 3 Pro-1370 80HE | Yoga 3 Pro-1370 | Yoga 3 Pro 80HE009RGE |
| Yoga 3 Pro 80HE019FGE | Yoga 3 Pro 80HE004LGE | Yoga 3 Pro 80HE00NFGE |
| Yoga 3 Pro 80HE00KBGE | Yoga 3 Pro 80HE009QGE | Yoga 3 Pro 80HE00PLGE |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
10 reviews for LENOVO L13M4P71 – L13M4P71 Original Laptop Notebook Battery
4.2
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
90%
of customers recommend the product
Show only

praful m –
Worth buying excellent working product!
Nitesh j –
Good quality but high price.
Bhavik –
Very good Excellent
Gurwinder Singh –
Good battery, Original one, At such affordable price, is really very good to go on buying.
J. M. S –
Good battery, Original one, At such affordable price, is really very good to go on buying.
Zala N –
Amazing high standard product with good long one year warranty and superb service from laptopgallery.
Vimal K –
Excellent work and excellent product
Mohini Govind –
Quality wise battery us perfect to go on… Performance of battery is also amazing for buying.
Disha Pravin –
Battery is 100 percent original and worth for spend this much money!
Viraj N –
Good capacity of battery. And good condition too.