LENOVO 45N1765 – 45N1765 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 34Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be 45N1765. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
135
People watching this product now!
SKU:
LENOVO45N17650001
Category: LENOVO
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 7.4V 34Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 45N1765 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 45N1117 | 3icp7/38/65 | 45N1116 |
| 45N1765 | 31cp7/38/65 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Thinkpad X230S | ThinkPad X240s | 20AH000ECD |
| ThinkPad X230s-20AH000ECD | ThinkPad X240s(20AJA03NCD) | ThinkPad X240s(20AJ003WCD) |
| ThinkPad X240s(20AJ003BCD) | ThinkPad X240s(20AJA064CD) | ThinkPad X240s(20AJA05WCD) |
| ThinkPad X240s(20AJA03PCD) | ThinkPad X240s(20AJA05YCD) | ThinkPad X240s(20AKA00700) |
| ThinkPad X240S(20AJA07SCD) | ThinkPad X240s(20AJ000JCD) | ThinkPad X240s(20AJA055CD) |
| ThinkPad X240s(20AKA00A00) | ThinkPad X240s(20AJ003TCD) | ThinkPad X240s-7VCD |
| ThinkPad X240s(20AJA050CD) | ThinkPad X240s(20AJA04VCD) | ThinkPad X240s(20AJ000KCD) |
| ThinkPad X240s(20AJ003ECD) | ThinkPad X240s(20AKA00B00) | ThinkPad X240s(20AKA00900) |
| ThinkPad X240s(20AJ0040CD) | ThinkPad X240s(20AKA00800) | ThinkPad X240s(20AJA05XCD) |
| ThinkPad X240s(31P20AJA04HCD) | ThinkPad X240s(20AJ000VCD) | ThinkPad X240s-7WCD |
| ThinkPad X240s(20AJA063CD) | ThinkPad X240s(20AKA00CTO) | ThinkPad X240s(20AK000ECD) |
| ThinkPad X240s(20AJS01600) | ThinkPad X240s(20AJA06FCD) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found