LENOVO 45N1140 – 45N1140 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 14.8V 46Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be 45N1140. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
65
People watching this product now!
SKU:
LENOVO45N11400001
Category: LENOVO
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 14.8V 46Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 45N1140 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 45N1139 | 45N1138 | 45N1141 |
| 45N1140 | 121500159 | |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| ThinkPad S440 | ThinkPad S3-S440 | ThinkPad S431 |
| Thinkpad S440 20AY | Thinkpad S3-S431 | ThinkPad S431(20AX) |
| Thinkpad S440 20AY-001DMS | ThinkPad S431(20BA) | ThinkPad S440 Touch(20AY0050AT) |
| ThinkPad S440 Touch(20AY001DMZ) | ThinkPad S440 Touch(20AY001DGE) | ThinkPad S440 Touch(20AY006EGE) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found