LENOVO 45N1122 – ThinkPad T431s Original Laptop Notebook Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 48Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be T431s. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
92
People watching this product now!
SKU:
LENMOVOT431s0001
Category: LENOVO
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 11.1V 48Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | T431s |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 45N1121 | 45N1120 | 45N1122 |
| 45N1123 | FRU P/N 45N1123 | ASM P/N 45N1122 |
| FRU 45N1123 | ASM 45N1122 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| ThinkPad T431s | ThinkPad T431s-20A913U | ThinkPad T431s 20AA0010AU |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found