HP RV03XL – RV03XL Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 50Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be RV03XL. HP Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
168
People watching this product now!
SKU:
HPRV03XL0001
Category: HP
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 11.1V 50Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | RV03XL |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| RV03XL | 722237-2C1 | 722298-001 |
| RV03050XL | TPC-Q013 | HSTNN-DB5E |
Fit Laptop Models
| Envy ROVE 20K000ER | Envy ROVE 20K000EO | Envy ROVE AIO 20K001LA |
| Envy ROVE AIO 20K014US | Envy ROVE 20K000EA | Envy ROVE 20K000EN |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | HP |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found