HP GR03XL – GR03XL Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹6,199Current price is: ₹6,199. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.55V 42Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be GR03XL. HP Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
236
People watching this product now!
SKU:
HPGR03XL00001
Category: HP
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 11.55V 42Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | GR03XL |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| GR03XL | M12328-2C1 | M12328-2D1 |
| TPN-DB0D | GR03042XL | M12451-005 |
| M12328-2D2 | M12328-2C2 |
Fit Laptop Models
| ProBook 635 AERO G7 | ProBook 635 Aero G7 2W8R9EA | ProBook 635 Aero G7 2W8S7EA |
| ProBook 635 Aero G7 306A9EA | ProBook 635 Aero G7 2W8S4EA | ProBook 635 Aero G7 2N2T4UT |
| ProBook 635 Aero G7 2N2T0UT | ProBook 635 Aero G7 2W0R2PA | ProBook 635 Aero G7 320T4PA |
| ProBook 635 Aero G7 309W0PA | ProBook 635 Aero G7 320T7PA |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | HP |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |

Reviews
Customer reviews
No reviews found