HP CM03XL – CM03XL Original Laptop Notebook Battery
₹3,499 ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 4520mAh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be CM03XL. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
191
People watching this product now!
SKU:
HPCM03XL0001-1
Category: HP
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 11.1V 4520mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | CM03XL |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| 716723-271 | 716723-2C1 | 716724-141 |
| 716724-171 | 716724-1C1 | 716724-241 |
| 716724-271 | 716724-2C1 | 716724-421 |
| 716724-541 | 716724-542 | 717375-001 |
| 717376-001 | 719320-271 | 719320-2C1 |
| 719796-001 | 719941-002 | 996TA048H |
| C006XL | CM03 | CM03024XL-PL |
| CM03050XL | CM03XL | CO06 |
| CO06060XL-PL | CO06XL | D8R80AV |
| D8R82AV | E2P27AV | E3W16UT |
| E3W17UT | E3W19UT | E3W20UT |
| E3W24UT | E3W28UT | E7M95PA |
| E7N00PA | E7U23AA | E7U24AA |
| E7U24UT | F2P20UT | F2P22UT |
| HSTNN-DB4Q | HSTNN-DB4R | HSTNN-I11C |
| HSTNN-I11C-4 | HSTNN-I11C-5 | HSTNN-IB4R |
| HSTNN-LB4R | HSTNN-UB4R |
Fit Laptop Models
| EliteBook 740 G1 | EliteBook 740 G2 | EliteBook 740 |
| EliteBook 745 G1 | EliteBook 745 G2 | EliteBook 745 G2-J0X31AW |
| EliteBook 745 | EliteBook 750 G1 | EliteBook 750 G2 |
| EliteBook 750 | EliteBook 755 G1 | EliteBook 755 G2 |
| EliteBook 755 G2-J0X38AW | EliteBook 755 | EliteBook 840 G1 |
| EliteBook 840 G1-F1N25EA | EliteBook 840 G1-F1N95EA | EliteBook 840 G1-F1Q48EA |
| EliteBook 840 G1-F1R86AW | EliteBook 840 G1-F1R88AW | EliteBook 840 G1-F1R92AW |
| EliteBook 840 G1-G1U82AW | EliteBook 840 G2 | EliteBook 840 |
| EliteBook 845 G1 | EliteBook 845 G2 | EliteBook 850 G1 |
| EliteBook 850 G2 | EliteBook 855 G1 | EliteBook 855 G2 |
| ZBook 14 G2 | ZBook 14 Mobile WORKSTATION | ZBook 15U G2 Mobile WORKSTATION |
| ZBook 15U G2 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | HP |

Reviews
Customer reviews
No reviews found