Splendid Branded Laptop Battery for HP DD06 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 10.8V 47Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
57
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDDD060001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Splendid battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 10.8V 47Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | DD06 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| HSTNN-IB52 | GJ655AA | HSTNN-OB62 |
| 451568-001 | 484787-001 | 456864-001 |
| DD08 | HSTNN-I39C | HSTNN-XB52 |
| 451085-121 | HSTNN-IB51 | HSTNN-XB62 |
| HSTNN-IB62 | 456865-001 | HSTNN-LB51 |
| DD06 | HSTNN-I49C | 451085-141 |
| 451086-421 | 451086-621 | 500765-001 |
| 451086-121 | HSTNN-LB52 | 451086-141 |
| 451086-161 | 572189-001 | 451086-661 |
| 572190-001 | HSTNN-IB55 | HSTNN-I65C-5 |
| HSTNN-FB51 | 491278-001 | HSTNN-I64C-5 |
| 572187-001 | 464119-142 | 491657-001 |
| HSTNN-XB51 | 451086-142 | 464119-361 |
| HSTNN-I40C | 500764-001 | 464119-143 |
| 451085-621 | HSTNN-FB52 | 464119-162 |
| 464119-363 | 451086-322 | KU532AA |
| HSTNN-OB51T | 451085-142 | NBP8A97 |
| 451086-001 | DD08063 | 572191-001 |
| 496897-001 | 572188-001 | HSTNN-I50C-B |
| HSTNN-I54C | 513129-141 | 451085-661 |
| HSTNN-OB52 | HSTNN-I48C-A | 572186-001 |
| 451086-361 | HSTNN-I48C-B | GJ655AA-ABH |
| 490306-001 | 464119-362 | 451086-362 |
| 491654-001 | 501870-001 | 491279-001 |
| 451085-361 | 451085-123 | |
Fit Laptop Models
| 550 | 610 | 615 |
| 550 | 615 | COMPAQ 610 |
| Business Notebook 6720s | COMPAQ 511 | COMPAQ 610 |
| COMPAQ 615 | COMPAQ 550 | Business Notebook 6730s |
| Business Notebook 6735s | Business Notebook 6830s | Business Notebook 6820s |
| Business Notebook 6720s/CT | Business Notebook 6730s/CT |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found