HP 230W Original Laptop Charger 19.5V 11.8A Genuine AC Power Adapter (Big Pin 7.4 mm) HP ELITEBOOK
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- HP Smart AC Power Adapter
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : 19.5V 11.8A 230w
- Buy Only if Require 120W Adapter.
- 230W Charger is Available Separately.
- Pin Size: 7.4 mm x 5.0 mm (Check Photographs)
- One Year India Replacement Warranty
- Complimentary: Three Pin Power Cord (No Warranty)
- Supplied Model no may Vary. Specifications will be the Same.
245
People watching this product now!
SKU:
HPVT06XL120W0001-2
Category: Original Laptop Adapter
Description
Description
Reliable power. Day in. Day out. |
Getting a trusted AC adapter shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard power adapter delivers a safe, powerful charge every time, and at an affordable price. |
| Standard power | This 230W power adapter delivers the power you need with an HP standard 7.4 mm connector. |
| Protected from the unexpected | The built-in surge-protector helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget broken cables | A quality cable specifically designed to alleviate stress from bending. |
| Stress-free connector | connector reduces cord stress and allows easy access to your other ports. |
| Easy organization | Keep your cable neat and organized with the attached hook and loop fastener. |
| Peace-of-mind coverage | Rest easy with standard one-year limited warranty. |
Product Detail
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 19.5V 11.8A (Big Pin 7.4 mm) |
| Warranty | One Year Carry In Warranty |
| Pin Size | 7.4 mm X 5.0 mm |
| Power Cord | Three Pin Indian Cord ( No Warranty ) |
Additional information
| Weight | 0.450 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 10 cm |
| Brand | HP |
| Condition | NEW |
| Adapter Pin Size | 7.4 mm x 5.0 mm |
| Color | Black |

Reviews
Customer reviews
No reviews found