FUJITSU FPB0337S – FPB0337S Genuine Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original FUJITSU Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 10.8V 45Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be FPB0337S. FUJITSU Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
84
People watching this product now!
SKU:
FUJIFPCBP345Z00002-1
Categories: FUJITSU, ORIGINAL, Original Laptop Battery, S14
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like FUJITSU, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original FUJITSU battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | FUJITSU Original |
| Specifications | 10.8V 45Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | FPB0337S |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| FPB0337S | FPCBP530 | FMVNBP246 |
| CP753148 | CP753148-01 | CP721833-01 |
| CP734929-01 |
Fit Laptop Models
| Lifebook U727 | Lifebook P727 | Life Book U729 |
| Life Book U729X | Lifebook U728 | Lifebook P728 |
| Life Book U729X(VFY U729XMP590DE) | Lifebook U727(VFY U7270MP780DE) | Lifebook U727(VFY U7270MP760DE) |
| Lifebook U727(VFY U7270MP580DE) | LifeBook U729(VFY U7290MP580DE) | Lifebook U728(VFY U7280MP580DE) |
| Lifebook P727-P581DE | Lifebook P727(VFY P7270MP581DE) | Lifebook P728(VFY P7280MP580DE) |
| Life Book U729(PN S26391-K486-V100) | Lifebook U727(CP743239) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | Fujitsu |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found