DELL 268X5 – 268X5 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 65Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 268X5. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
172
People watching this product now!
SKU:
DELL268X50001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 65Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 268X5` |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 268X5 | 312-1257 | 312-1258 |
| H2XW1 | H7XW1 | JD41Y |
| N2DN5 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude 3330 | Vostro V131R | Inspiron 14z(N411z) |
| Vostro V131D | Inspiron N311z Series | Vostro V131 Series |
| Vostro V131R Series | Inspiron N411z Series | Vostro V131D Series |
| Vostro V131(1W21LP1) | Latitude 3330(CA034L33302GER) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL 268X5 – 268X5 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
88%
of customers recommend the product
Show only

Mural Ansari –
Almost good! Have used for two days and working fine.
aasha vora –
This is original hp battery only, but check the ratings of seller before you buy. some might sell fake ones. Good and perfectly compatible.
rupal kadia –
Just perfect. Arrived in its original packaging returned the lost autonomy to my laptop. Recommendations to a genuine buyer who is looking for this same model battery!
rahul manek –
Battery discharge too fast… Laptop indicator show 2hr and battery discharge in 15 mins.. Suddenly laptop shutdown indicating low battery
raghu Iyer –
The battery is for HP NOTEBOOK genuine battery and the backup is great. Backup depends on your usage, but it is a tad bit better than the original battery that came with my laptop.
Prashant diwan –
Perfectly suitable for my laptop
chanda soni –
I am happy at the price.Regarding battery life I need to wait and see but came with 1 year HP warranty from invoice date. Good one.
Kakhani kharad –
the battery fitted to the computer and works well, Battery life is Good, Good backup but price is too much!