Dell Studio 1450 – U597 Genuine Original Laptop Notebook Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,299Current price is: ₹3,299. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 56Wh
- One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be 1457. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
235
People watching this product now!
SKU:
DELL14570001
Category: DELL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 56Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 1457 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 312-4009 | P219P | 0U600P |
| N998P | 312-4000 | N996P |
| U597P | W358P | 312-0975 |
| Y210P |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Studio 1450 | Studio 1458 | Studio 1457 |
| P03G001 | Studio 1450n |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |

Reviews
Customer reviews
No reviews found