DELL G0G2M – G0G2M Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(8 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 47Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be G0G2M. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
257
People watching this product now!
SKU:
DELLG0G2M0001
Category: ORIGINAL
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 7.4V 47Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | G0G2M |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| 451-BBFY | 34GKR | G0G2M |
| PFXCR | T19VW | 451-BBFV |
| 451-BBFS | F38HT | 5K1GW |
| 0D47W | KR71X | MGH81 |
| C8GC5 | XJ8TX | 909H5 |
| WVG8T | FMV51 | J7WX3 |
| TJ7V4 |
Fit Laptop Models
| Latitude E7440 | Latitude E7420 | Latitude 14 E7450 |
| Latitude 14 E7450-5694 | Latitude 14 E7450-9253 | Latitude 14 E7450-5816 |
| Latitude 14 E7450-5960 | Latitude 14 E7450-0064 | Latitude 14 E7450-7805 |
| Latitude 14 E7450-9912 | Latitude 14 E7450-9981 | Latitude 14 E7450-9929 |
| Latitude 14 E7450-5064 | Latitude 14 E7450-9260 | Latitude 14 E7450-6853 |
| Latitude E7420(998-BEPT) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL G0G2M – G0G2M Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
75%
of customers recommend the product
Show only

Patel Shaishu –
Good experience, long duration, fantastic power supply of battery.
nikhil –
Very costly battery according me
Vidhush –
This type of battery helped me in fixing my battery with same model. It is exactly for my model laptop. Felt so good in using battery like nothing else!
Tirkesh Yadav –
They have value for money like completely, 3-4 hour life and backup also including, Excellent battery item.
Vijender –
Awesome speedy service from laptopgallery. and absolutely awesome after service.
Ronit Chavda –
Good battery. Worth it battery. Proper package. Fast delivery.
Palash Parag Jain –
High price
David Paul –
Original and outstanding battery.