DELL DJ1J0 – DJ1J0 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(12 customer reviews)
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 42Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be DJ1J0. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
189
People watching this product now!
SKU:
DELLDJ1J00001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 42Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | DJ1J0 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| 9W9MX | ONFOH | 451-BBZL |
| DJ1J0 | 0G74G | PGFX4 |
| C27RW | 0NF0H | 0PGFX4 |
| 8JYHH | 2PFPW | DJ1JO |
| 3KF82 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude 7490 | Latitude 7480 | Latitude 7390 |
| Latitude 7280 | Latitude 7290 | Latitude 12 7000 |
| Latitude 13 7390 | Latitude 7380 | Latitude E7480 |
| Latitude E7280 | Latitude E7380 | Latitude 12 7280 |
| Latitude 12 7480 | 451-BBZL | N001L7280-D1306CN |
| N022L7280-D1706CN | N018L7280-D1626CN | N009L7280-D1526CN |
| N015L7280-D1616CN | N013L7280-D1606CN | N001L7280-D2506CN |
| Latitude 12(7280-K8X0T) | Latitude 12(7280-KHY0C) | Latitude 7290-4R27G |
| Latitude 7480(6GLXLH2) | Latitude 13 7390-XPWYP | Latitude 7290-DWTKV |
| Latitude 13 7390-8G9VH | Latitude 7290-194XR | Latitude 13 7390-G2MJM |
| Latitude 13 7390-TC3D8 | Latitude 7290-8M9F9 | Latitude 13 7390-6008 |
| Latitude 13 7390-6Y9TV | Latitude 13 7390-P41XT | Latitude 13 7390-P8Y6Y |
| Latitude 13 7390-1TJ4H | Latitude 13 7390-N61HP | Latitude 13 7390-1VDD0 |
| Latitude 13 7390-30HX1 | Latitude 13 7390-RWVXC |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
12 reviews for DELL DJ1J0 – DJ1J0 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 12 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
83%
of customers recommend the product
Show only

Vinod Rabari –
The battery is not working.