DELL 5046J – 6JHDV Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(31 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 14.8V 91 Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 6JHDV . Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
144
People watching this product now!
SKU:
DELL6JHDY0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 14.8V 91Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 6JHDV |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 4ICR19/66-2 | YKWXX | 6JHCY |
| 6JHDV | 05046J battery | 5046J |
| 0YKWXX |
Fit Laptop Models
| ALIENWARE 17 R3 | P43F | Alienware 17 R2 |
| ALIENWARE 17 R2 R3 | AW17R3-8342SLV | ALW17ED-1728 |
| ANW17-2136SLV | ALW17ED-4838 | ALW17ED-1828T |
| ALW17ED-4738 | P43F001 | ALW17ED-3828 |
| ALW17ED-3728 | P43F002 | ALW17ER-4838 |
| ALW17ER-4738 | AW17R3-4175SLV | ALW17ED-4718 |
| AW17R3-7092SLV | ALW17ED-2728 | Alienware P43F |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
31 reviews for DELL 5046J – 6JHDV Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.2
Based on 31 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
84%
of customers recommend the product
Show only

M. Parmar –
good website and good service
Shankar –
Quality product at reasonable rate
Tanviben mundra –
So/So working battery????
Nikhil G –
This is my first purchase on this site. Battery is original as mentioned. Appreciated their customer service through whatsapp. I recommend this product and seller.
Aman Bacchawat –
Nice battery life my laptop is working for 3-4 hours constant and which is very good thing.
Shiv Pandita –
When I received the package battery was easy to fit and it was 100% charge and I have continue used for 3 hours. Working as expected.
kamini Rawal –
Quick delivery. All I can say is nice product in looking plus in using.
ram –
Standard product. Good quality of battery. No issues of anything. It is smooth to work now.
Sam Manek –
Standard product. Good quality of battery. No issues of anything. It is smooth to work now.
prahlad Goswami –
Nice product. Ty!