DELL 3VV58 – 3VV58 Genuine Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.7V 39.7Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be 3VV58. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
158
People watching this product now!
SKU:
DELL2GH2G0001-1
Category: DELL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 7.7V 39.7Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 3VV58 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| GHJC5 | P142G | P142G001 |
| P141G | P141G001 | VTH85 |
| P141G002 | P142G002 | CN-0VTH85 |
| CN-0JJ4XT | 3VV58 | 0JJ4XT |
Fit Laptop Models ( use ” ctrl+F” to find your model)
| Latitude 9430 | Latitude 9420 | Latitude 9420 2-in-1 |
| Latitude 9430 2-in-1 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |

Reviews
Customer reviews
No reviews found